Az alapok...

Hogy is néz ki az egészséges köröm? Csak röviden, én se szeretem az elméletet... :)

Ezt érdemes végig olvasni, mert az átlagostól eltérő köröm szín-, forma- vagy barázdáltság esetleg előjele lehet valamilyen betegségnek, vitaminhiánynak (ezt NEM körmös állapítja meg, csak felhíthatja rá a figyelmedet, hogy erre-vagy arra a területre figyelj oda, mert az ilyen elváltozással érdemes orvoshoz fordulni) lehet az előjele. Ezért is indult ez a weboldal, hogy ha felmerül Benned egy aggodalom, tudd, hogy azzal érdemes foglalkozni, szakemberhez fordulni, vagy pusztán csak átmeneti a gond.

 

Tehát az egészséges köröm:

  •         Sima felszínű
  •         Kemény de rugalmas szerkezetű (ergó alapból hajlik, nem törik)
  •         Fényes
  •         Az UV sugarak 10%-át engedi át
  •         A látlható fény számára áteresztő
  •         Színe az alatta futó hajszálerektől rózsaszín
  •         Lugok és savak oldják, puhíthatják, roncsolhatják
  •         Jó hővezető (ezért lehet érzékeny ha géppel reszelik, vagy az uv lámpa alatt, ha műkörmöt szárítasz)
  •         Formája egyénenként változó, főleg az ujjbegy formájától függ
  •         Az átlagos körömlemez hosszanti irányban alig, keresztirányban kifejezetten görbül, "C" görbe alakú
  •         A köröm a körömágyon kúszik előre, hátul a körömbőr (cuticula), két oldalt az oldalsó körömsáncok határolják és a körömbarázdákban zárul,  az ujjbegyen pedig szabad szélben ér véget
  •         Átlagosan fél- egy milliméter vastag (ennél sajnos inkább vékonyabb, de ha vastagabb az sem feltétlenül jelent betegséget, idősebb korban     magátó megvastagodik, sőt, van akinek alapból annyira erősek a körmei, hogy konzervet nyithat velük, ettől ez még nem betegség!)
  •         Hossza átlagosan havonta 2-3 millimétert nő (persze ha műkörmöd van, ezt többnek érzed), de ennek sebessége függ kortól, hőmérséklettől,   sőt, szívtől való távolságtól: magyarul a lábadon lassabban nő. Ezért van az, hogy míg manikűrözni néha 2-3 hetente járnál, úgy a lábadon csak         2-3 havonta kell körmöt vágni - átlagos esetben. :) Sőt, érdekesség: a sérült köröm is gyorsabban nő! A szervezet gyorsan igyekszik orvosolni a         bajokat... jól működünk, mi? :) (Ebbe a rágott köröm is beletartozik, nem csak a mechanikai sérülés vagy a gombás/algás megbetegedés.)
  •         Kézen átlagosan fél év, mire teljesen megújul a körömlemez, lábon ez kb. egy év (ez a gombás megbetegedés esetén nagyon látványos:         milliméterről milliméterre látszódik a növekedés, ahogy egyre szebb és egészségesebb lesz megfelelő kezelés mellett, de ha műkörmöd volt,             akkor bizony pár hónap mire az újra egészséges és erős lesz).

 

Tudni érdemes még, hogy a körömlemez KÉT lemezből áll, melyek óraüveg szerűen nőnek össze. Ezért van az, hogy ha magad reszeled a körmöd, látod, hogy a felső, vastagabb réteg alatt van egy vékony, hártyaszerű is: ez is a körmöd, és ez is elhalt szaru, tehát nem ártasz magadnak ha azt is levágod/lereszeled.

Ellenben, amit NAGYON fontos tudni, hogy a körmöt és a körömágyat (az ujjbegynél) egy pici, vékonyka bőrréget fogja össze: ezt a szakemberek hiponichiumnak hívják. Ez védi a körömágyat attól, hogy bejusson bármi szennyeződés, kórokozó, védi amennyire lehet sérülésektől, vegyszerektől. Viszont könnyű belevágni, és van, akinek érzékenyebb is, ezért "fájhat" a körömvágás vagy az azt követő időszak, hiszen az addig védett bőrkét több behatás érheti. Valamint, ha belevágunk: irtózatosan vérzik! Nem sokat, nem sokáig, de nagyon érzékeny amíg gyógyul. Tehát ha érzed, hogy a körmösöd készül belevárni, sikíts!! :)

 

A következő téma is kicsit még elmélet lesz... a köröm részei. De ezt azért "elhadarom", hogy később visszanézhessétek, miről is beszélek pl. a betegségeknél. :)

Köröm problémák

Manikűr - hogyan, mit, mivel? És mikor fordulj manikűröshöz ... :)

Véééégre tavaaaasz! :) Bizony-bizony, le se tagadhatnám, hogy a március a kedvenc hónapom. Nem csak azért, mert egymást érik nálunk a családban a születésnapok, majd' minden hétre jut egy torta, de azért is mert ilyenkor lehet látni napról napra a napocska éltető erejét, ahogy a természet...
Teljes cikk

"Cukorbeteg láb" és kezelése - mi is az a ...?

Gyógy- vagy esztétika? A napokban az életemben nagyobb aktualitást kapott a gyógypedikűr és annak megfelelő alkalmazása. Csak, hogy tisztázzuk a kérdést, mi a különbség az esztétikai és gyógypedikűr között? Nagyon sok esetben az időben elkezdett gyógypedikűr konzultáció és/vagy kezelés egy hosszú...
Teljes cikk

Köröm részei... csak hogy lássuk honnan jön a baj. :)

A köröm részei Mátrix: innen ered a köröm. A köröm is, mint a haj, élő csirasejtekből alakul ki, amelyek lassan elhalnak, és így válik a szervezetünk részéből egy külső, kemény szarusejtté, keratinná. A mátrix a köröm növekedési zónája: van belőle hátsó (felső) és első (alsó) mátrix: innen nő a...
Teljes cikk